УкраїнськаРусскийEnglishFrançais

+38 (050) 012 86 47

УкраїнськаРусскийEnglishFrançais

Меню

Зловживання правом чи реалізація права на захист?

Відносно новим у процесуальних кодексах є законодавче врегулювання поняття «зловживання процесуальними правами». Тому цікавим є питання застосування його на практиці.

Так ст. 43 Господарського процесуального кодексу України визначає випадки, коли має місце зловживання процесуальними правами, серед яких визначено: «подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер».

Постає питання: на якому етапі суд може (чи повинен) встановити, що позов є завідомо безпідставний чи має очевидно штучний характер?

В своїй постанові від 23 серпня 2019 року у справі № 910/16426/18 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/83822392#) Верховний суд виклав свою позицію, щодо даного виду зловживання процесуальними правами. У вказаній справі суд першої інстанції визнав подання позову (про визнання недійсним іпотечного договору) зловживанням процесуальними правами, через завідомо безпідставність позову в спорі, який має очевидно штучний характер.

В той же час Верховний суд погодився з рішенням апеляційного суду у вказаній справі, (яким зазначену ухвалу суду першої інстанції скасовано, як незаконну) та виклав наступну правову позицію: «ГПК України НЕ МІСТИТЬ КРИТЕРІЇВ визначення безпідставного або штучного позову, а тому однозначно встановити, що позов є штучним або завідомо безпідставним, БЕЗ ДОСЛІДЖЕННЯ ВСІХ ОБСТАВИН СПРАВИ в їх сукупності, не вбачається за можливе.»

Крім того, Верховний суд у вказаній постанові послався також на практику Європейського суду з прав людини, зокрема на рішення “Саф`яннікова проти України” (2007 рік), та “Сілін проти України” (2006 рік), в яких суд наголошував на тому, що заявників не можна звинувачувати за те, що вони використовують засоби, надані їм відповідно до національного законодавства для захисту своїх інтересів.

Отже з вказаної постанови Верховного суду чітко вбачається, що визначати, що позов є штучним або завідомо безпідставним на стадії відкриття провадження по справі чи підготовчого провадження не можливо. Натомість, Верховний суд вказав, що це можна зробити лише після дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, тобто суд першої інстанції повинен повністю розглянути справу (дослідити всі докази, дати оцінку правовим позиціям учасників тощо).

Таким чином, згідно вказаної позиції ВС, висновок про штучність або завідомо безпідставність позову може бути зроблено судом першої інстанції ВЖЕ НА ЕТАПІ ВИНЕСЕННЯ РІШЕННЯ ПО СУТІ, а отже суду простіше винести рішення, яким відмовити в позові за його безпідставністю, а не гратися з ухвалами про залишення без розгляду позову через його штучність чи завідомо безпідставність, оскільки є висока ймовірність скасування такої ухвали судами вищих інстанцій, позаяк межа між просто безпідставністю позову та його завідомо безпідставністю практично відсутня і цей критерій дуже оціночний.

Відтак зазначений вид зловживання процесуальними правами, на нашу думку, вкрай рідко буде реалізовуватись на практиці.

Щодо покарання за зловживання процесуальними правами чи невиконання процесуальних обов’язків, то як Господарський так і Цивільний процесуальні кодекси передбачають право суду (яким його наділили лише наприкінці 2017 року) накласти штраф на учасника, який зловживає правами чи не виконує обов’язки.

Зокрема, адвокати Юридичної компанії “Треско Партнерс” вже добивалися застосування судами штрафу до учасників справи, які не виконували процесуальні обов’язки, а саме не надавали необхідні документи. Текст ухвали: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74711335

Замовте терміновий зворотний дзвінок

З 09:00 до 18:00 пн.-пт.

Публікації

За зверненням адвоката ЮК «Треско Партнерс» встановлені порушення законодавства в МВС України

На підставі звернення адвоката юридичної компанії «Треско Партнерс», Уповнов...

СУДИ НЕ МАЮТЬ ПРАВА СКАСОВУВАТИ РЕЄСТРАЦІЮ ОСББ

Декілька мешканців будинку, в якому створено Об’єднання співвласників багатоквар...

ЗМІНИ В СИСТЕМІ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

  30.06.2021 року Верховна Рада прийняла в першому читанні за основу про...