УкраїнськаРусскийEnglishFrançais

+38 (050) 012 86 47

УкраїнськаРусскийEnglishFrançais

Меню

Закон про мову і його вплив на громадян України

Як Закон «Про забезпечення функціонування української мови, як державної», який в народі називають – Закон про мову, торкнеться простих громадян?
Перш за все треба розвіяти міфи про те, що закон, нібито, обмежує громадян спілкуватися українською ледь не скрізь, окрім як вдома.
Це абсолютна нісенітниця, закон, взагалі, не втручатиметься в сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів, про що прямо зазначено в тексті проекту закону, викладеному на сайті Верховної Ради України.
Щодо впливу закону на публічні сфери. Це, наприклад: обслуговування споживачів (в магазинах, в кафе, в ресторанах, у транспорті тощо), видання книг, газет, журналів, сфера освіти, телебачення, радіомовлення. Вплив закону на такі сфери можна пояснити на простому прикладі, а саме обслуговування в супермаркеті електроніки.
Отже коли громадянин України має намір завітати до супермаркету електроніки, щоб придбати собі, скажімо, телевізор. То чи зобов’язаний він, для того щоб це зробити, знати російську, чи якусь іншу іноземну мову? Звісно ж ні. Це право громадянина вивчати ту чи іншу мову, а не обов’язок. Однак на сьогоднішній день в місті Києві та в багатьох інших містах України, це право громадян ігнорується.
Натомість, якщо російськомовний українець, як покупець, завітає, наприклад, до того ж таки супермаркету електроніки, то закон не покладе на нього обов’язку говорити там українською. Більше того, закон містить положення про те, що персональне обслуговування такого споживача, на його прохання, може здійснюватися іншою, прийнятною для сторін мовою.
Щодо видавництва книг, то закон не забороняє видавати їх іноземними мовами, лише встановлює квоти на книги українською. Тобто вимогу, що частина книг, які видаються повинна бути українською мовою.
Так само дозволяється поряд з україномовною версією газети чи журналу видавати їх іншою іноземною мовою.
Відтак, при бажанні, можна буде читати книги, газети й журнали іншими мовами.
Закон передбачає, що громадянин України має знати державну мову, але це не означає, що особа зобов’язана постійно і скрізь спілкуватися українською. Ні! Цього закон не вимагає.
Те що в законі передбачено, що якісь інспектори чи перевіряючі будуть на вулицях ловити тих, хто російською спілкується і штрафувати чи протоколи складати – повна маячня, нічого такого в законі немає.
Якщо оцінити досвід інших країн у цій сфері, то для прикладу, Польща, Франція, Естонія, Латвія та інші європейські країні мають закони про державну мову, які так само захищають її у сферах обслуговування, державних органах тощо. І нічиї права (в тому числі й нацменшин) там при цьому не обмежуються, як і не будуть обмежуватися в Україні.

Замовте терміновий зворотний дзвінок

З 09:00 до 18:00 пн.-пт.

Публікації

За зверненням адвоката ЮК «Треско Партнерс» встановлені порушення законодавства в МВС України

На підставі звернення адвоката юридичної компанії «Треско Партнерс», Уповнов...

СУДИ НЕ МАЮТЬ ПРАВА СКАСОВУВАТИ РЕЄСТРАЦІЮ ОСББ

Декілька мешканців будинку, в якому створено Об’єднання співвласників багатоквар...

ЗМІНИ В СИСТЕМІ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ

  30.06.2021 року Верховна Рада прийняла в першому читанні за основу про...