18 листопада 2020 року Велика Палата Верховного Суду винесла постанову у справі № 4819/49/19 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/93081749 ), переглядаючи рішення суддів попередніх інстанцій за виключними обставинами.
Зокрема, вказана постанова Великої Палати ВС стосувалася справи у якій оскаржувалась бездіяльність прокуратури, яка полягала у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Нагадаємо, що рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 17 червня 2020 року № 4-р (ІІ)/2020 року (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/va04p710-20#Text), визнано неконституційними та такими, що втрачають чинність положення ч. 3 307 Кримінального процесуального кодексу України щодо заборони оскарження ухвали слідчого судді за результатами розгляду скарги на бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (якщо інше не встановлено самим рішенням).
Отже з 17 червня 2020 року (день винесення рішення КСУ) кожен має право оскаржити в апеляційному та касаційному порядку ухвалу слідчого судді (тобто суду першої інстанції) якою вирішувалось питання щодо зобов’язання слідчого органу розпочати розслідування у кримінальному провадженні після отримання заяви або повідомлення злочин.
Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові вказала, на необхідність врахування зазначеного рішення КСУ саме при вирішенні наступних справ, разом тим, Верховний Суд виклав висновок про те, що таке рішення не є підставою для ретроспективного застосування нової правової позиції і зміни таким чином стану правової визначеності, вже встановленої остаточним судовим рішенням (тобто простіше кажучи – не поширюється на прийняті раніше рішення по даному питанню та не є підставою для їх перегляду).
Загалом вказані рішення сприяють позитивним тенденціям у зміцненні та розширенні прав захисту (тобто адвокатів) у кримінальному провадженні. Проте, на нашу думку, законодавство повинно передбачати можливість оскарження будь-яких дій чи бездіяльності слідчих органів (які вони повинні вчинити або утриматися від вчинення, згідно норм КПК) з метою своєчасного запобігання свавіллю слідчих органів та забезпечення ефективного захисту прав особи.
Адвокат ЮК «Треско Партнерс» звернувся (як фізична особа) до Уповноваженог...
Як Закон «Про забезпечення функціонування української мови, як державної», який ...
Copyright © 2015 - 2021 Tresco Partners - All Rights Reserved